A világháborúk idején megszületett a dolgozó nők fogalma, mely hozzájárult a női nem egyenjogúvá válásához. Hadiüzemekben, gyárakban, "férfi munkát" vállalva bizonyította a gyengébbik nem a szívósságát.
Mint mindenki, a nők is sokat szenvedtek a háborúk hatásaitól. Rengetegen vesztették el a családjukat, váltak özveggyé. Mindez hatásal volt a háború utáni időszakra, mivel a megcsonkított családot fennt kellett tartani, családfő, kereső férj nélkül. Kaptak ugyan járadékot a veszteségek után, de azok egy országban sem voltak olyan magasak, hogy kisegítő munka nélkül meg lehessen élni belőle. Továbbá nagy számban gyarapodott a rokkant feleségek száma, akik férjük csökkent keresete mellett szintén munka után néztek.
A háború után a gazdasági javak hatalmas pusztulása nagy drágaságot vont maga után a gazdasági világban. S többek között ez a nagy drágaság is terelte a férfiak feleségeit és lányait a munka útjára.
A nők nem csak a munkából vették ki a részüket, hanem sok esetben a közvetlen harcból is. Ha jól tudom, már az első vagy második világháborúban voltak női katonai századok. Továbbá sok esetben a hírszerzésben és háttér munkálatokban is segítkeztek a gyengébbik nem képviselői.
És nem utolsó sorban a nők feladata volt, hogy tartsák "fiaink" lelkében a reményt, leveleikkel és biztató szavaikkal. Erre tökéletes példa Marilyn Monroe koreai koncert-körútja a Koreai háború idején. Odautazott, hogy szórakoztassa, bíztassa és tartsa a lelket az amerikai katonákban.(és az egyik fellépésén kilógatták egy helikopterből!)
Ma már persze teljesen más a helyzet. A nők már szinte akadálytalanul képesek érvényesülni a világban. Közülök rengetegen válnak hivatásos katonákká és veszik ki a részüket a modern világ háborúiból.
Érdekesség, hogy a világháború idején a fronton lévő francia katonák soha sem kaptak szabadságot, ha csak meg nem sebesültek, és így volt köztük rengeteg, akik már több esztendő óta nem látták a feleségüket meg a gyermekeiket - nem éppen vidám dolog, de sok francia nő a lövészárokba is utána szökött a férjének, vagy a kedvesének. Számtalan ilyen kirándulás komoly következménnyel járt. Ezért elrendelték, hogy a lövészárkokban "tilos az asszony". Nem múlt el úgy nap, hogy ne kellett volna megbüntetni olyan népfelkelőket, akik nőt rejtegettek. (Mert hiába, a francia lövészárkokban, nincs német fegyelem...)
Így a fronton, az ellenséges tüzelés záporában rengeteg francia nő lelte halálát, ami francia nyelvterületen még ma is beszédtéma. Többnyire tréfálkoznak rajta, pedig talán csak egy jól ismert francia sajátságot tükröz, a lelki rugalmasságot, ami szívesen fordul az elme játékaihoz.
But don't forget:
WAR IS NOT THE ANSWER.
SO MAKE FASHION.
NOT WAR.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése